Uzyskanie pozwolenia na broń kolekcjonerską
Zgodnie z art. 10 ust. 1ustawy o broni i amunicji właściwy organ Policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni.
Zatem ubiegający się o pozwolenie na broń jest obowiązany do poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym przez uprawniony personel medyczny w zakresie przewidzianym przez przepisy prawne.
Ważnymi przyczynami przewidzianymi przez w/w ustawę jest udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim – dla pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich.
Art. 10 w ustępie 4 określa, rodzaj broni, która może być wydana na poszczególne pozwolenie. I tak na pozwolenie na broń, wydane:
1) do celów ochrony osobistej:
a) broni palnej: bojowej, gazowej, alarmowej w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6 mm do 12 mm,
b) przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA,
c) miotaczy gazu obezwładniającego;
2) do celów ochrony osób lub mienia:
a) broni, o której mowa w pkt 1,
b) pistoletów sygnałowych,
c) pistoletów maszynowych o kalibrze od 6 mm do 12 mm,
d) strzelb powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12,
e) karabinków samoczynnych o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm;
3) do celów łowieckich – broni dopuszczonej do wykonywania polowań na podstawie odrębnych przepisów;
4) do celów sportowych – broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego);
5) do celów szkoleniowych – broni, o której mowa w pkt 1–4;
6) do celów rekonstrukcji historycznych – broni alarmowej albo innej broni palnej, konstrukcyjnie przeznaczonej do strzelania wyłącznie amunicją ślepą, w tym samoczynnej;
7) do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych – broni, o której mowa w pkt 1–6.
Zatem jeśli chodzi o możliwość posiadania różnorodnych typów broni pozwolenie do celów kolekcjonerskich ma najszerszy zakres, jednak należy pamiętać, że nie zawsze ma to przełożenie w rzeczywistości. Regułą jest, że policja odmawia rejestracji broni strzelającej ogniem ciągłym, chociaż jest kilka przypadków zarejestrowania tego typu broni na potrzeby kolekcjonerskie po wyrokach NSA.
Kolejnym etapem są egzaminy na broń – poniższe opracowanie zaczerpnięte ze strony policji warszawskiej.
Egzaminy na broń (1)
Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, jest obowiązana zdać egzamin przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią – art.16 ust.1 ustawy o broni i amunicji (tekst jednolity – Dz. U. z 2012 r. poz. 576 ze zm.).
Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o broni i amunicji z egzaminu zwolnieni są funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, funkcjonariusze lub pracownicy innych państwowych formacji uzbrojonych i żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, członkowie Polskiego Związku Łowieckiego – w zakresie broni myśliwskiej oraz członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą na uprawianie strzelectwa sportowego – w zakresie broni sportowej, jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią (Dz. U. z 2000 r. Nr 19 poz. 241 ze zmianami) obowiązują następujące stawki opłaty za egzamin związany z ubieganiem się o wydanie pozwolenia na broń w celach:
ochrony osobistej 500 zł
sportowych 800 zł
kolekcjonerskich 1150 zł
pamiątkowych 550 zł
szkoleniowych 1000 zł
innych 600 zł
szkoleniowych dla nauczycieli realizujących w szkołach
lub szkołach wyższych zajęcia z przysposobienia obronnego 100 zł
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią-(Dz. U. Nr 19, poz. 241 ze zm.) egzamin składa się z dwóch części:
1. Teoretycznej, obejmującej sprawdzenie znajomości przepisów dotyczących posiadania i użytkowania broni,zakres przedmiotowy teoretycznej części egzaminu obejmuje sprawdzenie:
• znajomości przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999r. o broni i amunicji (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. nr 52, poz. 525 ze zm.) oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie
• znajomości przepisów Kodeksu karnego dotyczących przestępstw związanych z bronią
2. Praktycznej, której zakres obejmuje:
• -sprawdzenie przestrzegania szczegółowych zasad zachowania bezpieczeństwa na strzelnicy, umiejętności prawidłowego rozkładania i składania, ładowania i rozładowywania danej broni, postępowania z bronią niesprawną w stopniu uniemożliwiającym dalsze strzelanie, określenia części broni oraz przeprowadzenie sprawdzianu strzeleckiego z użycia danego rodzaju broni.
Sprawdzianu strzeleckiego nie przeprowadza się w przypadku broni sygnałowej.
W przypadku niezdania przez ubiegającego się o wydanie pozwolenia na broń:
• -części teoretycznej egzaminu – zdającego nie dopuszcza się do części praktycznej egzaminu,
• -części praktycznej egzaminu – egzamin poprawkowy obejmuje wyłącznie tę część egzaminu.
Zdającemu przysługuje jeden egzamin poprawkowy, który przeprowadza się nie wcześniej, niż po upływie siedmiu dni od dnia niezdania egzaminu. Za egzamin poprawkowy pobiera się dodatkową opłatę, stanowiącą połowę stawki opłaty za egzamin.
Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 kwietnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dot. posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią (Dz. U. z 2015 r., poz. 634) – do egzaminów rozpoczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
Wymagana administracyjne do uzyskania pozwolenia na broń kolekcjonerską zaczerpnięte ze strony WPA Wrocław (2)
Aby uzyskać pozwolenie na broń kolekcjonerską należy wystąpić do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu z następującymi dokumentami:
- podanie z uzasadnieniem, które winno zawierać wniosek określający ilość zaświadczeń do zakupu broni,
- zaświadczenie potwierdzające członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim,
- orzeczenia lekarskie i psychologiczne potwierdzające, iż wnioskodawca może dysponować bronią palną, wydane przez uprawnionego lekarza i psychologa,
- kserokopia dowodu osobistego,
- dwa zdjęcia formatu 3cm x 4cm,
- dowód wniesienia opłaty skarbowej:
a)- 242 zł za decyzję administracyjną wydającą pozwolenie na broń.
b)-17 zł za wydanie jednego zaświadczenia uprawniającego do zakupu broni,
wniesionej na konto:
Gmina Wrocław pl. Nowy Targ 1-8
50-141 Wrocław
PKO Bank Polski S.A.
82102052260000610204177895
Nie wniesienie opłaty wraz ze składanym wnioskiem spowoduje, że wniosek strony zostaniem zwrócony.
W przypadku ubiegania się o zmianę posiadanej decyzji w trybie art. 155 kpa, opłata skarbowa nie jest pobierana.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na posiadanie broni do celów kolekcjonerskich zobowiązana jest zdać przed właściwym organem Policji egzamin ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz umiejętności posługiwania się tą bronią, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, o ile nie jest zwolniona z egzaminu na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy. Egzamin obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną, w tym sprawdzian strzelecki.
Zgodnie z obowiązującą ustawą ustawodawca nie zezwolił na wydanie pozwolenia na posiadanie
broni szczególnie niebezpiecznej do celów kolekcjonerskich.
Telefony kontaktowe : 71) 340- 42-30, (71) 340-42-39, (71) 340-33-23
(1) – http://wpa.policja.waw.pl/portal/wpa/117/453/egzamin.html
(2) – http://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/pl/porady/postepowania_administracyjne/pozwolenie_na_bron/bron_kolekcjonerska